Zjazdovky

x
  • Petra Vlhová
    1 Jasná
    60 cm
  • Ploštínska
    2 Jasná
    50 cm
  • Biela Púť
    13 Jasná
    60 cm

Lanovky

  • Biela Púť - Priehyba (365.Gopass Line)
    A6 Kabínková lanovka
  • Priehyba - Chopok
    A1 Kabínková lanovka
  • Kosodrevina - Chopok
    A2 Kabínková lanovka
  • Krupová - Kosodrevina
    A5 Kabínková lanovka
Ø 50 cm 12 / 19 26 / 39
Sledujte nás

Jasná by chcela Svetový pohár organizovať každé tri roky


(JASNÁ, 18. októbra 2023) -  Svetový pohár v Jasnej bude nielen možnosť ukázať svetu najlepšie lyžiarky, ale aj príležitosť predstaviť Slovensko v rôznych podobách. Aj o tom sme sa zhovárali s prezidentom Zväzu slovenského lyžovania (ZSL) MARTINOM PAŠKOM. 

 

Aký význam má pre nás organizácia Svetového pohára v Jasnej? 
„Pracovne, v rámci zväzu tomu hovoríme F1 v lyžovaní na Slovensku. Väčšie športové podujatie v roku 2024 na Slovensku nebude. Veľmi dobre sa to skĺbilo aj s tým januárovým termínom (20. – 21. 1.), čiže máme vytvorené predpoklady, aby to dopadlo tak, ako si všetci želáme.“

V čom je lepší januárový termín oproti marcovému, v ktorom sa v Jasnej pretekalo naposledy? 
„V januári je kvalita klimatických podmienok vždy špičková. Je pravá zima. V marci je už cítiť aj jar, vtedy musí byť úsilie enormné, aby bola zjazdovka pripravená stopercentne.“

Boli by ste radi, keby sa SP na Slovensko vracal pravidelne? 
„Vždy je to veľký boj, aby sme ho mohli organizovať. Máme za sebou kvantum rokovaní a strategických diskusií s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou. Nie je náhoda, že sa nám termín podarilo posunúť na január. Máme snahu organizovať Svetový pohár pravidelne, ale nie každoročne. Chceli by sme ho mať každé tri roky. Robí sa to spôsobom, že sa dohodne viacero stredísk. Ďalším by bol Špindlerův Mlýn. Aj preto, že náš partner TMR je aktívny v Špindli aj u nás. Ešte potrebujeme tretieho do partie, aby sme zabezpečili FIS-u, že sa v tomto dátume budú tieto tri strediská striedať. Častejšie to v našom prípade nie je možné. My ako Slovensko máme na také veľké podujatie s takýmveľkým rozpočtom ekonomicky každé tri roky.“

Aké ťažké je zohnať partnerov na organizáciu takéhoto podujatia? 
„Poňali sme to tentoraz trochu inak. Doteraz bol našim partnerom INFRONT, veľká zahraničná spoločnosť, ktorá zabezpečovala medzinárodných partnerov. No vďaka tomu, čo sa podarilo v novom zväze, sme si teraz povedali, že ideme prezentovať slovenských partnerov. Slovenské firmy ako také. A musím povedať, že to malo veľmi pozitívnu odozvu. Aj keď to boli náročné rokovania. Po kovidových obdobiach nie sú firmy vo významných prebytkoch. No napriek tomu vnímajú nás a hlásia sa k lyžovaniu. Dnes môžem povedať, že podujatie ekonomicky zabezpečené máme. S potvrdenými partnermi ho dokážeme zorganizovať.“

Ako sa k tomu stavia štát? 
To, čo sa odohralo na jar, nám veľmi skomplikovalo situáciu. Odborníci na príslušných ministerstvách však vnímajú význam outdoorového športu pre mládež. Majú záujem ukázať jej príklady, vzory, aby sa hýbali, pohybovali – je jedno, či je to lyžovanie – hlavne vytiahnuť ich od blikajúcich obrazoviek.  Aj ministerstvo školstva, aj ministerstvo dopravy, ktoré je zodpovedné za cestovný ruch, vníma, že možnosť pustiť živý prenos 150 miliónom divákov na svete je úžasná príležitosť odprezentovať Slovensko ako destináciu, ktorá má čo ponúknuť.“

Dá sa povedať, že podujatie bude globálne a širokospektrálne pôsobiť na celý región? 
„Určite áno a to sa snažíme vysvetliť aj štátu a štátnym orgánom. Že to nie je len súťaž, na ktorú by nám mohli prispieť. Snažíme sa štátu aj vyčísliť ekonomický prínos pre celý región a celú krajinu.“

S akým rozpočtom vlastne organizačný výbor operuje? 
„Na to, aby sme ho zorganizovali v parametroch, ktoré si žiada FIS, a aby sme odvďačili všetkým fanúšikom, ktorých dnes na Slovensku máme, tak počítame s rozpočtom 3,8 milióna eur.“

Darí sa nám ho napĺňať? 
„Síce s tým bojujeme, ale darí.“