Žilinský kraj
Nádherná príroda, historické pamiatky, rozsiahla sieť cyklo a bežkotrás, množstvo kúpeľov a aquaparkov s termálnou vodou, výborne vybavené lyžiarske strediská a kvalitná tradičná kuchyňa sú dôvody, pre ktoré sa oplatí navštíviť Žilinský kraj.
Práve tu sa nachádza najnavštevovanejší hrad na Slovensku - Oravský hrad v Oravskom Podzámku, najvyššia drevená socha na Slovensku, ktorou je jedinečný Slovenský orloj v Starej Bystrici, unikátna expozícia drotárstva v Budatínskom hrade či jedinečná historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke. Dedinka Čičmany, známa svojimi maľovanými drevenicami s ornamentmi, ktoré vyzerajú ako perníkové chalúpky, zaujme každého. Plavba plťou popod hrad Strečno alebo Oravský hrad je zážitkom pre celú rodinu. Priaznivci turistiky si prídu na svoje v Jánošíkových dierach v Terchovej, na hrebeňoch Roháčov alebo v Demänovskej jaskyni. Pre milovníkov UNESCO pamiatok je výborným tipom osada Vlkolínec pri Ružomberku a drevené kostolíky. Z kraja Jánošíka by nemal nikto odísť bez návštevy salašov a kolíb, kde sa varia tie najlepšie halušky a robia tie najlepšie syrové pochúťky.
Prinášame pár tipov na výlet!
Oravský hrad
Jeden z najnavštevovanejších a najkrajších hradov na Slovensku sa nachádza v Oravskom Podzámku. Možno ho nazvať „orlím hniezdom“ vybudovaným na vysokej skale nad okolitou krajinou. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia. Je národnou kultúrnou pamiatkou, klenotom nášho kultúrneho dedičstva. Letecké pohľady na monumentálny hradný komplex vypínajúci sa na skalnatom brale sa nachádzajú takmer vo všetkých medzinárodných prezentáciách našej krajiny. Natočené tu boli rozprávky Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, Sokoliar Tomáš, ba dokonca aj prvé spracovanie príbehu o Drakulovi Upír Nosferatu.
Budatínsky hrad s parkom
V Žiline, metropole Žilinského kraja, sa nachádza jeden z najstarších hradov stredoveku. Jeho prvá písomná zmienka siaha až do 14. Storočia, kedy zomrel jeho majiteľ Matúš Čák Trenčiansky. V súčasnosti v hrade sídli Považské múzeum s jedinou expozíciou svojho druhu na svete – s expozíciou drotárstva. Hrad je obklopený historickým parkom, ktorý môžete využiť na prechádzku alebo piknik. V parku sa v priebehu roka konajú rôzne zaujímavé podujatia.
Hrad Lietava
Jeden z najrozsiahlejších hradov na Slovensku sa nachádza kúsok od Žiliny smerom na Rajecké Teplice. Nachádza sa tu stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam. Zaujímavosťou je, že sa jedná o jedinečnú hmatovú expozíciu a všetky exponáty si môžete chytiť do ruky. Expozícia a hradný bufet však nebývajú otvorené pravidelne.
Prístup k zrúcanine je neobmedzený a k dispozícii sú aj miesta na opekanie. Odporúčame výstup k hradu po modrej turistickej trase z obce Lietava-Majer alebo po zelenej trase z obce Lietavská Svinná. Z oboch obcí sa nenáročnou prechádzkou dostanete k zrúcanine hradu cca za 45 minút.
Rozhľadne
Ak chcete mať Žilinu ako na dlani, vyberte sa na nenáročnú túru k rozhľadni nachádzajúce sa nad mestom Žilina. Na vrchu Dubeň (613 m n.m) stojí 27,4 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá ponúka krásne výhľady na mesto a široké okolie. V Žilinskom kraji sa nachádza desiatka rozhľadní, z ktorých si môžete vychutnať impozantné výhľady na okolitú prírodu. Za zmienku stojí 30 m vysoká rozhľadňa „Terchovské srdce“ v Terchovej, rozhľadňa Bobovec na Kysuciach, či rozhľadňa Špicák nad hradom Strečno. Táto rozhľadňa sa môže pýšiť svojou originalitou, pretože je z nej výhľad na štyri okolité hrady hrad Strečno, Starhrad, Budatínsky hrad a Lietavský hrad.
Turistika a príroda v Žilinskom kraji
Žilinský kraj sa môže pochváliť svojim prírodným bohatstvom, ktoré sú lákadlom pre milovníkov prírody. Pešie turistické chodníky na tomto území tvoria až jednu štvrtinu z celkovej dĺžky peších turistických trás Slovenska. Ferraty, skalnaté útvary, hrebeňovky, vodopády, plesá, hlboké lesy, minerálne a termálne pramene, doliny, jaskyne sú magnetom pre turistov.
Kam ísť: prekrásna prírodná scenéria Súľovské skaly, Roháčske plesá, Gaderská a Blatnická dolina, Prosiecka a Kvačianska dolina, Demänovská dolina, Jánošíkove diery a mnoho ďalších miest.
Cyklotrasa Bystrickou dolinou
Obľúbená cyklotrasa vedie po telese bývalej úvraťovej železnice. Začína v Krásne nad Kysucou, prechádza popod most, ktorý patrí k najväčším zachovaným mostom z konca 19. storočia v strednej Európe. Cyklotrasa je prevažne rovinatá, vedie popri lese a dovedie vás až k Slovenskému orloju v Starej Bystrici, najväčšej drevenej soche na Slovensku. Odtiaľ môžete náučným chodníkom pokračovať na rozhľadňu Bobovec. Zdatnejší cyklisti sa môžu previezť až do Novej Bystrice k Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Bystrická cyklomagistrála je vyhľadávanou atrakciou v lete i v zime (v zime je upravená na bežkovanie). Trasu lemujú lavičky, altánky, náučné tabule i parkoviská. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Vlkolínec, Múzeum oravskej dediny, Čičmany
Kraj sa pýši aj najzachovalejšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. Na Liptove leží obec Vlkolínec, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Jej prvé písomné zmienky siahajú až do 14. Storočia. Dodnes sú tieto drevené domčeky obývané. Históriu kraja si môžete priblížiť taktiež na Orave, v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, kde sa dozviete ako sa žilo na Orave v minulosti alebo navštívte čarovnú dedinku Čičmany s „perníkovými chalúpkami“. Drevenice sú bohato vyzdobené bielymi geometrickými vzormi jedinečnými tohto druhu v celej strednej Európe. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.